Table of Honour

Chris Zammit Omero Gallucci Rod Naylor Mark McBride
Kevin Viner Alan Whatley Matthew Jones Nicholas Smith

 

JSC2 - Junior Special Occasion Cake

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Sienna Bull Scarlett's Cakery Ltd Silver Best in Class

 

JSC4 - Junior Novelty Cake

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Paige Hill Royal Garden Hotel  Gold Best in Class
Sienna Bull Scarlett's Cakery Ltd Silver  
Jennifer Burlace Royal Garden Hotel Silver  
Isobel Rudkin The Candlelight Inn Merit  

 

SSC1 - Decorated Birthday Cake (Students)

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Laura Dicken Richmond College Silver Best in Class

 

SC1 - Table Centre Piece

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Nicola Muriani The Berkeley Hotel ltd. Gold Best in Class
Andor Koncsik Andor Koncsik Silver  
Tiziano Cassar  PRIMAVERA CATERERS LTD. Silver  

 

SC2 - Sugarcraft Showpiece

CompetitorEstablishmentAward
Richard Brown Empire Cake Company  Participation

 

SC3 - A Small Decorative Exhibit

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Stephanie Would  Cake Nation Silver Best in Class
Sandra Zuncheddu  Cake Owls  Silver  
Ana Remígio SimplyPhenomenal, Lda Silver  
Ralffs Brakks  Hull College Bronze  
Lisa Rotherham Lisa's Celebration Cakes Merit  
Erlinda Esleyer Elegant Art Cakes Merit  
Philip Dixon Hull College Merit  
Joanna Tills Hull College Merit  
Karen Parle- Smith Hull College Merit  

 

SC4 - Miniature Exhibit

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Ana Remígio SimplyPhenomenal, Lda Gold Best in Class
Fiona Bull Scarlett's Cakery Gold  
Ana Remígio SimplyPhenomenal, Lda Gold  
Christine Giles Homemaker Silver  
Sam Cumberland Sam Cumberland Cake Bronze  
Marzena Neumann Smak Tortow Participation  

 

SC5 - Decorated Celebration Cake

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Nilusha Senaratne   International Academy of Sugarcrafting  Gold Best in Class
Emma Matthews Happiness Factor Cakes Silver  
Zamarote Rahman International Academy of Sugarcrafting  Silver  
Rasika Sajeewani Pitigala International Academy of Sugarcrafting Silver  
Bhaggya Tennakoon International Academy of Sugarcrafting Silver  
Shanthini Selvakumar International Academy of Sugarcrafting Bronze  
Fiona Bull Scarlett's Cakery Bronze  
Jamie Smyth Jamie Smyth Merit  
Mithila Kaluhettige International Academy of Sugarcrafting Merit  

 

SC6 - Wedding Cake

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Yvette Marner Funn n Funky Cakes Gold Best in Class
Cliff Fernandes  Independent baker/cake decorator  Silver  
Lisa Miles Hertfordshire Catering Silver  
Janaki De fonseka Buttercream delight Bronze  
Lindsay Pemberton Lindsay Pemberton Bronze  
Lisa Rotherham Lisa's Celebration Cakes Bronze  

 

SC7 - Novelty or Themed Cake (not carved)

CompetitorEstablishmentAward
Donna Cairns RAF Coningsby Merit

 

SC8 - Sculpted Novelty Cake

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Yvette Marner Fun n Funky Cakes Gold Best in Class
Felicia Higgins sCrumbtious Kakes Silver  
Niall McCann Edinburgh College Bronze  
Jacqui Kelly Jacqui Kelly Edible Art Bronze  
Ana Remígio SimplyPhenomenal, Lda Bronze  
Fiona Bull Scarlett's Cakery  Merit  
Ann Katie Teixeira Absolute taste Participation  

 

SC9 - Decorated Cup Cakes

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Ana Remígio SimplyPhenomenal, Lda Gold Best in Class
Nicola Hourigan Nicola Hourigan  Silver  
Cliff Fernandes  Independent baker/cake decorator  Bronze  
Katie Young Hull College Merit  
Natalie Brown Empire Cake cCompany Merit  
Mariam Tayyab Lakefield Hospitality College Participation  

 

SC10 - Plant or Arrangement

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Elizabeth Ungless Sugr Design Gold Best in Class
Shereen Kariyakarawana Sweety Sheree's Gold  
Shereen Kariyakarawana Sweety Sheree's Gold  
Lyn Pankhurst ...... Silver  
Pedro Saulo  Pedro Saulo Designer de Bolos  Silver  
Pedro Saulo  Pedro Saulo Designer de Bolos Silver  
Jamie Smyth Jamie Smyth Bronze  
Miki Walter N/A Participation  

 

SC11 - Floral Bouquet

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Pedro Saulo Pedro Saulo Designer de Bolos  Gold Best in Class
Marzena Neumann Smak Tortow Silver  
Elton Lucas da Silva Elton Lucas Designer de Bolos Bronze  

 

SC12 - Floral Sugarcraft on a Hat

CompetitorEstablishmentAwardBest in Class
Randika Jayasekera Simply Creations Gold Best in Class
Christine Giles Homemaker Gold  
Viktorija Ricotta Cake Design London Gold  
Shereen Kariyakarawana Sweety Sheree's Bronze  
Maria Luisa Edwards Maria Luisa Edwards Bronze